iletisim_formu

Artık yeni bir Türkiye var

Artık yeni bir Türkiye var

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ sözüne vurgu yaparak, “Sonuna kadar vatana sahip çıkacağız. 15 Temmuz uzlaşma kapısı araladı bize. Artık yeni bir Türkiye var’ dedi

08 Ağustos 2016 Pazartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

İstanbul Yenikapı’da yapılan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür. Türk siysal hayatı, demokrasi hayatı önemli bir olaya imza attı. TSK içinde yuvalanan çete Türk demokrasisine, size, bize, hepimize darbe yapmak istedi. Özellikler 15 Temmuz akşamı TBMM’yi sabah kadar açık tutan ve yöneten Başkan’a yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi. 
‘Unutturmayacağız’
15 Temmuz darbe girişiminin Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “240 şehidimiz var, 240 aslanımızı toprağa verdik, 240 demokrasi şehidimize Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Onlar demokrasi tarihimizdeki altın sayfalarda yerlerini aldılar. Onları unutmayacağız ve unutturmayacağız, demokrasinin kahramanlarıdır onlar” diye konuştu.
‘Açık ve net bir tavır’
TBMM’nin Gazi Meclis olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “TBMM Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş bir meclistir. TBMM sabaha kadar çalışarak darbecilere karşı dik durarak sadece kendi onurunu değil sizin seçip parlamentoya gönderdiğiniz milletvekillerinin ve milletimizin onurunu korumuştur. O nedenle grubu bulunan 4 siyasi partinin liderleri ve 4 siyasi partinin milletvekilleri darbeye karşı açık net bir tavır koymuşlardır ve darbeye karşı demokrasi bildirgesini hep beraber imzalamışlardır.” 
‘Söz konusu vatandır’
CHP lideri, “Gönül ister ki bu güzel toplantıya bu güzel mitinge bu güzel beraberliğe eşlik etmek için sadece parlamentoda değil parlamento dışındaki genel başkanlar da burada olsaydı. Son derece mutlu olurdum çünkü Gazi Mustafa Kemal şunu söylüyor; ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyor. Bizim için söz konusu vatandır. Sonuna kadar vatana sahip çıkacağız. Artık 15 Temmuz’un bir özelliği var. 15 Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı bize. 15 Temmuz’da artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü bu uzlaşma kültürünü daha ileri taşıyabilirsek çocuklarımıza güzel bir Türkiye’yi hep birlikte bırakmış olacağız” dedi.

Mağduriyet yaratmamalıyız

Devletin haksızlıklarla mücadele ederken hukukun dışına çıkmaması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “İçimizdeki bir tek kişinin bile emeği eseri zamanı ziyan olduğunda bu Türkiye’nin ortak kaybıdır. Yeni mağduriyetler yaratmamalıyız. Hukuk diyoruz, adalet diyoruz. Devlet adalet üzerinde yükselmek zorundadır. Adalet mülkün, devletin temelidir. Yol haritamızı açıkladım. Eksiği, fazlası olabilir. Ama Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak hepimizin görevi” dedi. Miting alanında ve tankların önünde kadınları gördüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir toplum için nezaketin sevginin kaynağı olarak gördüğüm kadınlarımızın hayatın her anında bize eşlik etmelerini diliyorum. Bir ülkede kadının yüzü gülüyorsa bilin ki o millet mutludur. Hepimizin bu toprakların çocuklarıyız” diye konuştu. 

Önce teşhisi  doğru koyacağız

Yaşanan bu olaydan kendisi dahil tüm siyasi partilerin ders çıkarması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Neden ve niçin buralara geldik? Önce teşhisi doğru koyacağız. Bir musibet bin nasihattan iyidir. Ben dahil tüm siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım” dedi. 
Çıkarılacak dersler olarak 12 madde hazırladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, o maddeleri şöyle sıraladı: 
 1. KIŞLADA SİYASET OLMASIN: Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayalım. İlk iş camide siyaset olmayacak, kışlada siyaset olmayacak, adliyede siyaset olmayacak. Bizim soylu bir uzlaşmaya ihtiyacımız var. 
 2. ÖZELEŞTİRİ YAPMALIYIZ: Siyasette özeleştiri yapmamız gerekiyor. Geçmişi iyi tahlil etmemiz gerekiyor. Tarihi tekerrür ettirmemeliyiz. 
 3. KARDEŞLİK: Milleti kardeş kılma yolunda kararlıyız.
 4. LİYAKÂT SİSTEMİ: Devletin inşasında liyâkat sistemini gözetmeliyiz. Dinimiz de söylüyor, “İşi ehline vereceksin” diyor. 
 5. DEMOKRASİNİN ÖNEMİ: Her şart ve koşulda demokrasiya sahip çıkmalıyız. 15 Temmuz girişimi bize demokrasinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. 15 Temmuz’da halk direnme gücünü kullanarak, canını siper ederek demokrasiyi savundu. 
 6. O DEĞERLERE SAHİP ÇIKALIM: Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmalıyız. Mustafa Kemal ve arkadaşları cumhuriyeti kurarken bir Anayasa yaptı. O Anayasa’nın 1. maddesi, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” diyor. Eğer bugün cumhuriyet olmasaydı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olamazdı, sayın Binali Yıldırım Başbakan olamazdı, kuş uçmaz köyünde doğan Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olmazdı.
 7. PARLAMENTER SİSTEM: Parlamenter sisteme sahip çıkmalıyız. 
 8. BAĞIMSIZ MEDYA: 15 Temmuz akşamı bağımsız medya olmasaydı belki kimse sokaklara çıkmayacaktı. 
 9. YARGININ BAĞIMSIZLIĞI: FETÖ terör örgütü, ordunun, yargının içinde yuvalandı. FETÖ terör örgütü, devletin her kademesinde yuvalandı. Biz buna daha önce ‘F tipi örgütlenme’ diyorduk. Şimdi ‘Fetullah Gülen Terör Örgütü’ olarak tanımlanıyor, savcı da iddianamesini böyle yazıyor. Yargının bağımsızlığı neden önemlidir? Adalet istiyoruz. Adaleti nerede tecelli ettireceğiz? Mahkemede. Eğer bir hakim vicdanıyla değil, bir hakim Pensilvanya’dan aldığı talimatla karar veriyorsa o hakim, hakim değil, o mahkeme de mahkeme değildir.
10. LAİKLİK: Laikliğin ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz gösterdi. Dini, inancımızı kullanarak her türlü yasadışı faaliyet içinde olanlar milleti nasıl kandırdılar gördük. Laiklik, din ve vicdan özgürlüğü, inanca saygı demektir. 
 11. SORGULAYAN BİR EĞİTİM SİSTEMİ: Demokrasinin güçlenmesine sadece bugün için değil gelecekte de katkı vermek zorundayız. O yüzden mutlaka sorgulayan bir eğitim sistemini hayata geçirmeliyiz. Çocuklarımız inancı hür, fikri hür yetişmeli. Çocuklarımız akıllarını kullanmalılar. 
 12. İTİBARLARINI İADE EDELİM: FETÖ terör örgütünü artık dünya biliyor. Bu örgüt geçmişte Balyoz, Ergenekon, Casusluk dedi. Hiçbir kabahati olmayan pek çok subayımızı ve bir Genelkurmay Başkanımızı hapse attılar. O dönem en çok itiraz eden bizdik. Şimdi onların tamamının kumpas olduğu, FETÖ tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Geçmişin mağdurlarına haklarını, itibarlarını iade edelim. 

Nazım şiiriyle bitirdi

“Sözlerimi Nazım Hikmet’in Milli Kurtuluş Destanı’ndan bir bölüm okuyarak sonlandırmak istiyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan, Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu dâvet bizim. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim…” dizelerini okudu. 

 

KAYNAK :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
avakado fidanı
Celebrities