Home / Eğitim / Eğitim-İş: Öğretmenlerin Yüzde 62’si Psikolojik Sorun Yaşıyor

Eğitim-İş: Öğretmenlerin Yüzde 62’si Psikolojik Sorun Yaşıyor

Eğitim-İş: Öğretmenlerin Yüzde 62'si Psikolojik Sorun Yaşıyor
Eğitim – İş Sendikası’nın öğretmenler üstünde yaptığı araştırmanın sonuçları çok vahim . Araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 82’si çocuklarının gıda , yüzde 84’ü elbise , yüzde 88’i eğitim ihtiyaçlarını karşılayamıyor . Yüzde 62’si psikolojik sıkıntı yaşıyor .

ÖĞRETMENLER 24 KASIM’A HUZURSUZ GİRİYOR

Eğitimciler , 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne huzursuz ve umutsuz giriyor . Eğitim – İş’in 24 ilde 833 öğretmen ile yüz yüze görüşerek yapılan anketinde çarpıcı sonuçlara ulaşıldı . Raporda , dört kişilik bir ailenin sağlıklı , dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması meblağının ( açlık sınırı ) 1379 lira , gıda harcaması ile birlikte giyim , konut ( kira , elektrik , su , yakıt ) , ulaşım , eğitim , sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zaruri diğer harcamaların toplam meblağının ise ( yoksulluk sınırı ) 4492 lira olduğu vurgulandı .

Raporda , 15 senelik deneyimli bir öğretmenin yoksulluk sınırının neredeyse yarısı kadar meydana gelen 2478 TL maaş aldığı anımsatıldı .

Araştırmada dikkat çeken bazı sonuçlar şöyle:

MESLEKİ VERİMİ DÜŞÜYOR

” Öğretmenlerin yüzde 89’u mesleğinden elde ettiği geliri , yüzde 86’sı yılda bir kez verilen eğitim öğretime hazırlık ödeneğini yetersiz buluyor . Öğretmenlerin yüzde 83’ü maaşının düşük olması nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını düşünürken , yüzde 79’u gelirindeki yetersizliğin mesleki verimini düşürdüğünü belirtiyor . Eğitimcilerin yüzde 89’u 20 . 77 liralık çocuk yardımının ve 9 . 21 lira meydana gelen ek ders ücretinin de yetersizliğinden dert yanıyor . Yüzde 86’sı gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerle benzer çalışma şartlarına sahip olmadıklarını kaydediyor .

ÇOCUĞUNA BİLE BAKAMIYOR

Öğretmenlerin yüzde 82’si kazandığı parayla çocuklarının gıda , yüzde 84’ü kılık – elbise , yüzde 88’i ise eğitim ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığını bildirdi . Eğitimcilerin , yüzde 79’u çocuklarının tam olarak dengeli beslenemediğini belirtti .

PSİKOLOJİK SıKıNTı YAŞIYORLAR

Gelirindeki yetersizlik nedeniyle 100 öğretmenden 62’si psikolojik sıkıntılar yaşıyor , 18’i ise ‘az da olsa psikolojik sıkıntılar yaşıyorum’ diyor . Öğretmenlerin yüzde 61’i fazladan para kazanacağı bir iş bulması halinde mesleğini bırakabileceğini belirtirken , yüzde 85’i nihai 10 yılda alım gücünün düştüğünü vurguluyor . Öğretmenlerin yüzde 75’i öğrencilerine örnek olabilecek biçimde giyinemediğini düşünürken , yüzde 89’u ise yeniden nihai 10 yılda okullardaki eğitimin niteliğinin düştüğünü belirtiyor . ”

” 24 KASIM’DA İKRAMİYE OLSUN ”

Araştırmada , öğretmenlerin vaziyetlerinin iyileştirilmesi için önerilerde de bulunuldu: ” Öğretmenlerin maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır . Ek ders ücretleri en az 25 TL olmalı . Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmeli . Öğretmenlere toplu taşıma araçları ücretsiz olmalı . Temsil tazminatı ödenmeli ve çocuk yardımları artırılmalı . “

About admin

Check Also

ÖSYM’den ‘YGS’ açıklaması

ÖSYM, 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) ilişkin önemli bir açıklamada bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir