iletisim_formu

Her soğuk algınlığınız varsa antibiyotik kullanmayın!

Her soğuk algınlığınız varsa antibiyotik kullanmayın!

EKMUD Başkanı Prof. Bodur, “Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin etkisi yoktur” dedi.

19 Kasım 2016 Cumartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Başkanı (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. Hürrem Bodur, Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek artan ve yaygınlaşan antibiyotik direncinin, tedavisinin zor hatta imkansız enfeksiyonlara neden olduğunu ve halk sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığını hatırlattı.

Çeşitli çalışmalara göre, dünya genelinde antibiyotiklerin yüzde 30-40’ının yanlış veya gereksiz kullanıldığını dile getiren Bodur, “Dünyada antibiyotiklerin yüzde 75’i akut solunum yolu enfeksiyonları için kullanılmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu yüzde 70’i viral etkenlere bağlı olmasına rağmen bu hastaların yarısından fazlasında gereksiz antibiyotik kullanıldığı görülmektedir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin etkisi yoktur” dedi.

KAYNAK : http://www.internethaber.com/soguk-alginliginiz-varsa-antibiyotik-kullanmayin-1732204h.htm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
avakado fidanı
Celebrities