Home / Eğitim / Karalama yapanın soruları yandı

Karalama yapanın soruları yandı

Karalama yapanın soruları yandı
TEOG’da bilgi birikimi civarı sınav kurallarına da değinen MEB uyardı: Cevap kağıdındaki minik tek karalama bile sınavı geçersiz sayar .
Türkiye çapında bir milyon 174 bin 427 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisi 25 – 26 Kasım’da gerçekleştirilecek TEOG sınavlarında ter dökecek . Sınava iyi yapılmış olan talebelerin dikkat etmesi gerekli olan mühim unsurlardan biri de sınav kaideleri . Zira bilgi birikimi tek sürü iyi meydana gelen tek öğrencinin , doğru bildiği sorular minik tek yanlış nedeniyle yok sayılabilir . Milli Eğitim Bakanlığı’nın e – kılavuzuna göre bu yıl dikkat edilmesi gerekenler unsurlar şöyle:

– Sınavlar talebelerin eğitim gördükleri okullarda Ülkemiz saatiyle 09 . 00 , 10 . 10 ve 11 . 20’de başlayacak ve aynı zamanda yapılacaktır . Müşterek sınavların yapıldığı günlerde sınavların yapıldığı okullarda ders yapılmayacak .

– Müşterek sınavlar , birinci günde üç ders yazılısı tek oturumu , 2. günde üç ders yazılısı tek oturumu olmak üzere iki oturumu şeklinde uygulanacak .

– Örnek işaretleme yapılmaması sebebiyle optik okuyucu vasıtası ile okunamayan işaretlemelerde o soruya verilen cevap doğru olarak kabul edilmeyecektir . Cevap kağıdı üstünde , optik okuyucu vasıtası ile okunmayı engelleyecek karalamalar bulunursa sınav geçersiz sayılacak .

– Her oturumu ayrı ifade edilecek üç ders yazılısını içerecek , her tek ders yazılısı amaçlı çoktan seçmeli 20 soru sorulacak ve her ders yazılısının müddeti 40 dk olacak .

– Öğrenciler , PC özelliği yer alan her çeşitli cihazlar ve saat fonksiyonu dışarısında özellikleri yer alan saatler ile sözlük , hesap cetveli , hesap makinesi , çağrı aleti , gsm telefonu , telsiz ya da radyo benzeri kontakt araçları ile sınava alınmayacak .

– Öğrenciler , sınıf öğrenci yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacaktır . Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi salon görevlisi öğretmenlere ait olacak .

– Her tek ders yazılısı başladıktan ardından ilk 15 dk içinde gelenler sınava alınacak ancak bu öğrencilere ek süre verilmeyecek . Tek oturumu başladıktan ardından ilk 20 dk süresince öğrenciler sınıflarından çıkamayacak . Sınavın tamamlanmasına 5 dk kala da sınıftan çıkmak yasak .

– Kitapçık türlerini , cevap kâğıdına işaretlemeyi şüphesiz unutmamak gerekiyor . A , B , C , D olmak üzere dört kitapçık türü kullanılıyor .

– Mazeret imtihanları 12 – 13 Aralık 2015 tarihlerinde ifade edilecek . Sınav sonuçlarının ocak ayında izah etmesi bekleniyor .

About admin

Check Also

ÖSYM’den ‘YGS’ açıklaması

ÖSYM, 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) ilişkin önemli bir açıklamada bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir