Home / Haberler / Kasko ve Trafik Sigortası Farkları Nelerdir

Kasko ve Trafik Sigortası Farkları Nelerdir

Trafik başka, kasko sigortası başka. Kasko sigortası kendi aracımızı garanti altına almak için yaptırdığımız bir sigorta türü ve yaptırıp yaptırmayacağımıza kendimiz karar veririz. Trafik sigortası ise karayolları trafik kanununa göre, olası bir kazada, aracımızın vereceği maddi ve fiziki zararları zorunluluk sınırlarına kadar temin eden bir sigorta türüdür ve bizim aracımızın hasarını ödemez. Şirketler, teminatları geliştirme amacıyla, ek paketler oluşturmaktadır. Trafik sigortası manevi tazminatları karşılamaz ama kasko ek sözleşmeyle teminat altına alıp, karşılar.

 

Trafik sigortası kendimiz dışındaki insanlara olan sorumluluğumuzu yerine getirmeyi şart koşarken, kasko tamamen kendi isteğimizle ve kendimiz için yapılan bir sigortadır. Bir araçta trafik sigortası olup olmadığı, polis tarafından kontrol edilir. Sigortası olmayanlar belirli bir cezaya çarptırılır, trafikten men edilir. Sigortası olup da arabada olmayanlardan fotokopi kabul edilir. Bir kopyası evde de yoksa, sigortanın bir çıkışı sigorta şirketinden rica edilir. Süresini tamamlayan sigortaların yenilenmesi şarttır. Araç kasko sigortası için yenilenmesine ilişkin takibi genellikle sigorta şirketleri yapar ve ararlar. Böylece eski müşteri portföyünü korumaya çalışırlar.

 

Kasko başka, trafik sigortası başka. Trafik sigortasının karşılayacağı standart üst limitin de üstüne çıkılması durumunda herkes kendi cebinden ödeme yapmak zorunda kalır. Kasko ise ihtiyari mali sorumluluk teminatı varsa ödenmesi gereken miktarı bu bütçeden tamamlayacaktır. Kasko poliçesi bireysel tercih ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenir ve bu durum trafik sigortası için geçerli değildir. Trafik sigortasında uygulamaya konulacak tüm şartlar devlet tarafından oluşturulur. Bu şartlar her yıl tekrar gözden geçirilir ama yine devlet tarafından oluşturulur.

 

Trafik Sigortası teminatları oluşturulurken, serbest tarife esasları göz önünde bulundurulur ve bu Hazine Müsteşarlığının denetimindedir. Her şirkette farklı teminatı olan bir ürün için her sigorta şirketi değişik bir fiyat biçebilir. Bizim bunu iyi araştırıp, en uygun fiyatı olan Trafik Sigortası’nı seçmemiz gerekir. Teklif almak için internette çeşitli sitelerden yardım alabilir ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Kasko için durum hiç de aynı değil, teklif alırken en ucuz kasko ödeme planını seçmek yeterli olmayacaktır. İhtiyaçlarımıza en uygun kasko planının alınması da belirli sigorta şirketleri ile iletişime geçmeyi ve karşılaştırma yapmayı gerektirir. Yine internetten karşılaştırmalı kasko paketlerine ilişkin listeler bulmak mümkün.

 

Kasko başka, trafik sigortası başka. Trafik sigortası ile kaskoyu aynı şirkete yaptırmak mümkün. Kasko poliçesi isteğe bağlı olarak iptal edilebilir ama trafik sigortası aklımıza estiği gibi iptal edilebilen bir kağıt parçası değildir. Aracı satarken, trafik sigortasını iptal edebilirsiniz. Sigorta şirketi, trafik sigortası konusunda sizi ‘yapılma zamanı gelmiştir’ diye uyaracakken, kasko paketinize ilişkin ne düşündüğünüzü, şirketinizle olan bağınızı güçlendirecek hizmet ilavelerini, nasıl daha faydalı olabileceğini, yenilemenin neleri kapsayacağını uzun bir toplantıya dönüştürebilir. Kaskoyla yola çıkmanın avantajı!

About admin

Check Also

IŞİD, Viyana’dan Kaçıp Gelen Kızları Çekiçle Öldürdü!

IŞİD pkk örgütüne teşrif etmek amacıyla geçen sene , Nisan ayı içinde Avusturya’nın başkenti Viyana’daki ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir