iletisim_formu

Migren ağrısı ve tedavisi

Migren ağrısı ve tedavisi

  Migren sıradan bir baş ağrısı değildir. Tedavisi mümkündür ve nörolojik bir hastalıktır. Kadınların yüzde 20’si erkeklerin yüzde 8’i migren sorunu yaşamaktadır. Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü uzmanları migren hakkında bilmeniz gerekenler ile ilgili bilgi verdi. Migren nedir? Baş bölgesine ataklar şeklinde şiddetli ağrılar gelmesi migren ağrısını tarif eder. Yılda 1-2 veya ayda 1 olarak […]

16 Mart 2017 Perşembe - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

Migren sıradan bir baş ağrısı değildir. Tedavisi mümkündür ve nörolojik bir hastalıktır. Kadınların yüzde 20’si erkeklerin yüzde 8’i migren sorunu yaşamaktadır. Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü uzmanları migren hakkında bilmeniz gerekenler ile ilgili bilgi verdi.

Migren nedir?

Baş bölgesine ataklar şeklinde şiddetli ağrılar gelmesi migren ağrısını tarif eder. Yılda 1-2 veya ayda 1 olarak da görülebilir. Migreni sıradan baş ağrısından ayıran en önemli özelliği bulantı, ses ve ışığa duyarlılıktır. Kendini belirsiz aralıklarla tekrarlar.

Migrenin nedenleri

Migrenin oluşmasında en önemli etken genetik faktörlerdir. Yakın akrabalarında migren bulunan birinin migren olma olasılığı çok yüksektir. Hormonlar da migreni tetikler. Bu nedenler kadınlar da daha sık görülür.

Migren belirtileri

En önemli belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Kişiyi gündelik işleri yapmaktan alıkoyacak şiddette ağrı hissedilmektedir. Başın bir yanı diğer tarafından daha çok ağrır. Göz veya gözün arkasına ağrı yerleşir. Alın, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkası en sık ağrı oluşan yerlerdir.

Esneme, uyuma isteği, iştahsızlık veya açlık, aşırı su içme, karında şişlik, kabızlık ve ishal migren belirtileri arasında sayılabilmektedir. Işığa ve sese olan duyarlılık da baş ağrısının şiddetini arttırır. Kokulara olan duyarlılık da kusma ve mide bulantılarına sebep olur.

Migrenin aurası

Migren öncesinde hastalar görsel veya duyusal auralar hissedebilirler. Ortalama 20 dakika sürerler.

Görsel aura: Görsel olan titrek parıldayan ışıklar şeklinde olur.

Duyusal aura: Duyusallar da el ve dilde uyuşma, karıncalanma gibi hislerle tarif edilirler.

Migren Çeşitleri

Migrenin tedavisinin tam olarak yapılabilmesi için auralı ya da aurasız olduğunun tespiti yapılmalıdır.

Migreni neler tetikler

Migreni tetikleyen unsurlar ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Peynir ve çikolata, öğün atlamak, yeterli su içmemek, alkollü içecekler, az veya çok uyku, yoğun egzersiz migrene yol açabilecekler arasındadır. Çok parlak yanıp sönen ışıklar, keskin kokular, iklim değişiklikleri, duygusal ve psikolojik durumlar migreni arttırabilir.

Migren Tedavisi

Beyin tomografisi ile migren taklidi yapabilecek hastalıklar migren tanısında elenmelidir. Ağrılar seyrek oluyorsa atak önleyici tedaviler uygulanabilir. Bazen sadece yaşam tarzını düzene sokmak yeterli olur. Uzman kontrolünde kullanılacak migren ilaçları da tedavide önemli bir yer tutar. Atakları fazla olanlar için koruyucu tedaviler uygulanmalıdır.

Günlük yaşamda migreni azaltmak için yapılacak bazı şeyler vardır. Migren hastalığı olanlar baş ağrılarını not ettikleri bir günlük tutmalıdır. Optimum seviyede uyumalıdırlar ve düzenli spor yapmalıdır. Uygun bir kiloda olmalı ve alkolden kaçınmalıdır. Stresten uzak durmalıdır.

Migren ilaçları

Uzman tavsiyesi olmayan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Migren yanında bulantı gibi belirtileri de getiriyorsa doktorunuzun tavsiyesine uygun olarak baş ağrınızı ve diğer belirtileri bastıracak ilaçlar kullanabilirsiniz. İlaçlarınızı her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Atak belirtileri geldiği an ilacınızı almalısınız. İlaçlar bir süre sonra işe yaramamaya başlarsa koruyucu tedavi yöntemlerine geçmelisiniz.

Migrenden “Botoks” ile kurtulun!

Botoks yaptıran migren hastalarının ağrılarının hafiflemesi, migren tedavisinde botoksun tercih edilmesine olanak sağlamıştır. Botoks,  alın, şakaklar, ense ve boyun bölgesine uygulanabilir. Tedavi yaklaşık 3-4 ayda etkisini kaybetmektedir. Migren tedavisinde uygulanan botoks mutlaka nörolog tarafından yapılmalıdır.

Nöralterapi Migren Ağrılarına İyi Geliyor

Nöralterapi migren tedavisi için uygulanan lokal anestezikli iğnelerle yapılan bir tedavi yöntemidir. Her yaş grubuna ve hamilelere uygulanabilir. Başarı seviyesi oldukça yüksektir.

Kişiye özel bir tedavi planı belirlenmeli

Migren şikâyeti olan kişilerin hepsi ayrı ayrı değerlendirilmeli ve tedavileri de ona göre seçilmelidir. Geçmiş hikayeleri, baş ve boyun bölgeleri muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Kas yapıları incelenerek iğne tedavilerinde izlenecek yollan kişiye özel olarak belirlenmelidir.

Hastanın günlük yaşamında yer alan her etken göz önünde bulundurulmalıdır. Migrene sebep olabilecek fizyolojik durumlar belirlenmelidir. Migren tedavisinde hastaların psikolojik durumları bile büyük etkendir. Bu nedenler her tedavi her hastada doğru yanıtı vermeyebilir. Migren hastalarına multidisipliner bir yaklaşım sergilenerek kontrolleri yapılmalıdır.

Migreni olanlar hangi egzersizleri yapmalı?

Migreni olan kişilerin yürüyüş, aerobik gibi hafif egzersizleri tercih etmesi gerekmektedir. Hafif egzersizler ile migren azaltılabilir.

Migren depresyona neden olur mu?

Kronik bir migrene sahipseniz depresyona ve anksiyeteye sahip olmanız da yüksek ihtimaldir. Kronik olmayan migren de bunlara sebep olabilir.

Hangi besinler migren atağına neden olur?

Peynirler, şaraplar, alkollü içecekler ve işlenmiş etler, gıda koruyucular ve soğuk gıdalar migreni tetikler. Muzi fırında mayalı yiyecekler, hurma, incir, kuru üzüm, et bulyon ile yapılan yemekler, kuruyemişler migrene iyi gelmeyen yiyecekler arasındadır. Aspartam ve diğer tatlandırıcılar ile soğukta kalmak da migreni tetikleyen unsulardandır.

Kafein migrene iyi gelir mi?

Kafein migrene iyi gelebilir. Ancak içerisinde kafein bulunan gıdaları tüketmek ters tepki yaratabilir. Bu nedenle kafeinli ilaç kullanmakta ve doktor kontrolü olmadan bunlara almamakta fayda vardır.

migren

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
avakado fidanı
Celebrities