Home / Haberler / Türkiye’de Öğretmenlerin Durumu Her Geçen Gün Zorlaşıyor

Türkiye’de Öğretmenlerin Durumu Her Geçen Gün Zorlaşıyor

Eğitim – İş ve Eğitim – Sen’in Öğretmenler Günü nedeniyle Ülkemiz genelinde yaptığı araştırmanın sonuçları hiç iç açıcı değil . Ülkemiz’de öğretmenlerin yüzde 74’ünün bankaya borcu bulunuyor . Yüzde 68’inin borcu 10 bin TL’nin üstünde . Bu yüzden yüzde 3’ünün maaşı icralık . Bu koşullarda öğretmenlerin yüzde 90 . 6’sı geleceğe sağlam bir biçimde bakamadıklarını söylüyor .

ÖĞRETMENLERİN ÇOĞUNLUĞU BORÇ BATAĞINDA

Eğitim – İş’in 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle , 24 ilde 833 öğretmenle görüşerek yaptığı , ‘Öğretmenlerin borç durumlarına ilişkili olarak görüşleri’ adlı denetim sonuçları öğretmenlerin uygun fiyat açıdan içinde yer aldığı sorunları meydana koydu . Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 7bir’i kredi kartına , yüzde 74’ü bankaya , yüzde 43’ü esnafa , yüzde 36’sı ise şahıslara borcu olduğunu belirtirken , yüzde 46’sı annesinden ve babasından maddi yardım aldığını kaydetti . Borçla geçinmek zorunda kalan öğretmenlerin yüzde 29’u ek iş yaparken , sinemaya , tiyatroya , tatile gidemiyor . Yüzde 7’si maaşına en az bir defa icra geldiğini kaydediyor . Denetim sonuçları öğretmenlerin yüzde 73’ünün gelecekten ümitli olmadığını meydana koyarken , yüzde 80’i özgürce fikirlerini açıklayamadığını , yüzde 70’i de siyasi stress sezdiğini söylüyor .

DİKKAT ÇEKEN SONUÇLAR

* Öğretmenlerin yüzde 77’si tatilini evinde ya da köyünde geçiriyor .
* Yüzde 74’ü herhangi bir bankaya borçlu . Borcu olanların yüzde 68’inin borcu 10 bin TL’den pek .
* Öğretmenlerin yüzde 7bir’inin kredi kartı borcu varken , yüzde 69’unun borcu 5 bin TL’ye ulaşıyor .
* Öğretmenlerin yüzde 40’ı ev , yüzde 27’si taşıt kredisi öderken , yüzde 2bir’i de bebeklerinin kursu amaçlı kredi çekiyor .
* Eğitimcilerin yüzde 3’ü maaşında icra olduğunu , yüzde 7’si de maaşına en az bir defa icra geldiğini bildiriyor .
* Öğretmenlerin yüzde 49’u maaşının düşük olması nedeniyle en son bir yıldır tiyatroya , yüzde 42’si sinemaya , yüzde 72’si ise haftada bir defa ailesi ile beraber yemeğe gidemiyor .
* Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 66’sı gazete , dergi ve kitap alamadığını belirtirken , yüzde 73’ü gelecekten ümitli olmadığını vurguluyor .
* Öğretmenlerin yüzde 80’i özgürce fikirlerini açıklayamazken , yüzde 70’i siyasi stress hissediyor .
* Öğretmenlerin yüzde 82’si okul yöneticilerinin siyasi iktidarın tesiri ile atandığını düşünüyor . ”

ANGARYA İŞ YAPIYORLAR

Eğitim – Sen de öğretmenlerin iş koşulları ve sorunları ile alakalı geniş bir denetim yaptı . Ülkemiz genelinde 7 bölge ve arasında Ankara , İstanbul , İzmir , Muş , Mersin , Hakkari’nin de yer aldığı 40 ilde , 4 bin 952 öğretmenle yapılmış olan araştırmaya katılanların yüzde 21 . 6’sı 9 – 15 sene arası , yüzde 15 . bir’i 4 – 8 sene arası , yüzde 12 . 5’i ise bir – 3 sene arası kıdeme sahip öğretmenlerden oluştu . Öğretmenlerin yüzde 42’si mesleklerini yaparken kendilerini sevinçli ve keyifli hissedip hissetmediklerine ilişkili olarak soruya ” hayır ” yanıtını verdi . Öğretmenlerin üçte biri , meslek hayatlarında kendilerini en bir sürü huzursuz eden sorunları ” Maddi koşulların zorlaşması ve maaşların yetersizliği ” ile ” Mesleki saygınlığın olmaması ” olarak ifade etti . Araştırmada değinen bir takım sonuçlar ise şöyle:

KOŞULLAR KÖTÜYE GİDİYOR

* Öğretmenlerin yüzde 39’u çalışırken stress ve yönlendirme ile karşın karşıya kalıyor .
* Eğitimcilerin yüzde 51 . 2’sine angarya işler yaptırılıyor .
* Öğretmenlerin yüzde 74 . 5’i iş koşullarının daha kötüye gittiğini düşünüyor .
* Koşulların kötüye gittiğini düşünenleri yüzde 13 . 6’yla koşulların benzer olduğunu düşünenler , yüzde 7 . 3’le koşulların iyiye gittiğini düşünenler takip ederken , yüzde 4 . 9 ise ” koşullardan memnunum ” dedi .
* Öğretmenlerin yüzde 90 . 6’sı ‘Geleceğe sağlam bir biçimde bakabiliyor musunuz?’ sorusuna ‘Hayır’ yanıtını verdi . “

About admin

Check Also

IŞİD, Viyana’dan Kaçıp Gelen Kızları Çekiçle Öldürdü!

IŞİD pkk örgütüne teşrif etmek amacıyla geçen sene , Nisan ayı içinde Avusturya’nın başkenti Viyana’daki ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir